2025. március 29.
KÉMÉNYTECHNOLÓGIA - POLLACK EXPO 2025 - PROGRAM

Égéstermék-elvezetés szekció – szervező: KÉOSZ

V. KÉMÉNYTECHNOLÓGIÁK - SZAKMAI ELŐADÁSOK
Égéstermék-elvezetés jelenlegi helyzete

2025. április 3. (csütörtök) 13:00 - 16:55

Levezető elnök: Fehér Gábor – elnökségi tag Kéményjobbítók Országos Szövetsége

 

13:00 - 13:15
2024-es év KIMI beszámoló
Keszthelyi István, Meszléry-díjas, KÉOSZ
Örvendetes felismerés a jogalkotók részéről, hogy a műszaki szabályozás területén az általános követelmények jogi előírása mellett a tervezők számára segítségként, illetve a hatóságok, szakszolgáltatók és kivitelezők számára iránymutatóként gondoskodnak olyan szakbizottságok működéséről, melyek a technika haladásának ütemében kidolgoznak, illetve korszerűsítenek szabványstátuszú műszaki irányelveket.
3 éve elindult az égéstermék-elvezető területen is ez a bizottsági munka. A bizottságban elsősorban a gépészet általános-, gázipari- és kéményseprő-ipari területén működő szakemberek vesznek részt a BM OKF hatósági vezetése mellett. A sok értékes részeredmény mellett a fő feladatot még 3 év elteltével is az jelenti, hogy a szakterületek összehangolják a fogalmak és jogszabályi előírások megértését, a jól működő csapatmunka rendjének felállítását. Nyilvánvaló lenne mindez, ha például előzetes árajánlatok alapján egy konkrét építmény tervezésére, építésére kapna ugyanez a csapat megbízást.
E bizottsági munka kapcsán pedig sajnos meg nem találtuk meg ezt az összhangot.
Célszerűnek látszik a szakmai rendezvényeken, egyéb célzott összejöveteleken az őszinte és megoldás orientált egyeztetés, amelynek sikeres haladtával együtt a KiMI bizottság munkája is sikeresebb lesz.
 
13:15 - 13:45
Hidrogén-tüzelés hatása az égéstermék összetételre és az égéstermék elvezetőkre
Versits Tamás, Meszléry-díjas, MGVE

A jövő gáztüzelésének egyik lehetséges alternatív tüzelőanyaga, a hidrogén.
Ehhez tisztában kell lennünk a hidrogén tüzeléstechnikai jellemzőivel.
Különös tekintettel a meglévő infrastruktúrát kell tüzetesen megvizsgálni, mint pl. a meglévő PP és acél saválló égéstermék elvezető rendszerek megfelelősségét az új égéstermék összetétel által jelentett megfelelősségnek, mert már most látjuk a fejlesztési irányokban, hogy a 100% hidrogéntüzelésre alkalmas berendezések akár részleges átépítéssel is alkalmassá tehetők az új tüzelőanyaggal való működésre.  Tehát nem csak a vezetékes elosztó rendszerek, hanem bizony a kitorkollási pontok és a hozzá vezetett útvonalaknak is meg kell, hogy feleljenek a követelményeknek.
- hidrogén előállítása ipari méretekben
- hidrogén-tüzelés tüzeléstechnikája
- égéstermék összetétel, emisszió
- műszaki megvalósítások

 
13:45 - 14:15
Kondenzációs gázkazán mellé hőszivattyú, avagy hibrid rendszer a fűtéstechnikában

Hartai Mátyás – Vaillant – Saunier Duval
  • Mi is az a hibrid rendszer?
  • Hogyan válasszuk ki a megfelelő teljesítményt?
  • Hőszivattyúk telepítésének néhány sajátossága
 
14:15 - 14:30 Szünet
 
14:30 - 15:00
Telivérek és hibridek
Henszelmann Imre – titkár, MACSOI 
  • Energiafelhasználás
  • Fűtés fejlődéstörténete
  • Karbonkibocsátás és/vagy újrahasznosítás
  • Lehetőségek
 
15:00 - 15:30
Új energetikai változások hatása a szilárd tüzelésre / Finompor kezelése szilárd tüzelés esetén
Győrfi Miklós – műszaki vezető Schiedel Kéménygyár
  • Az új építésű lakóingatlanok esetén a használatbavételi engedély kiadását befolyásoló 9/2023 (V25)ÉKM energetikai követelmények milyen teret hagynak szilárd tüzelés alkal­mazására.
  • A szilárd tüzelés füstgázában több szilárd frakciót különböztethetünk meg, ezen belül kiemelten a finom por hatásaival foglalkozunk, kiszűré­sének módjára nézünk meg lehetőségeket.
 
15:30 - 16:00
Tervezői és szakértői tapasztalatok a különböző típusú gyűjtőkémény rendszerekkel kapcsolatban
Keszthelyi István, CKP-Mérnök Kft., Meszléry-díjas, KÉOSZ
A téma gazdasági-, emberi- és szakmai szempontból is összetett és kényes, hiszen több tízezer rendszert, százezer feletti számú készüléket, ingatlant érint.
Minden érintett közös érdeke, hogy gyorsan elvégezhető, károkozás nélküli, biztonságos-, tartós eredményt hozó cserék történjenek.
Tekintettel arra, hogy jellemzően 15…25 éves berendezésekről van szó, részletes vizsgálatok és gondos előkészítés nélkül ez nem képzelhető el. A kondenzációs és turbós kazánok vegyes üzemeltetését semmi sem tiltja, sőt a 3/2020. ITM rendelet kifejezetten megengedi, de csak a megmaradó turbós kazánok tanúsított üzemtípusának megfelelően, C4x típusként, azaz huzat hatása alatti üzemben. Sajnos jelenleg más megoldás jogszabálysértő. Nem csak a készülékcsere, hanem egy kéményfelújítás is minden érintett albetét számára tervkötelességet is jelent.
Az égéstermék-elvezetők durván 10 %-a jelen állapotában is megfelelő, a csere az ellenőrzés után terv alapján elvégezhető, azonban a maradék 90% kiegészítésre, javításra, átalakításra szorul. A társasházi LAS gyűjtő kémények ilyen jellegű vegyes üzemére számos műszaki megoldás létezik, és a kínálat egyre bővül. Az előadásban a legelterjedtebb megoldásokat tárgyalja a tapasztalatok alapján.
Ennek alapján megállapítható, hogy mindegyik módszernek megfelelően nagy piaci lehetőség nyílik, és a szabad verseny szellemében minden rendszerhez megtalálható az optimális megoldás.
 
16:00 - 16:45
Jogszabály változások – Égéstermék elvezetést, kéményseprő-ipari tevékenységet érintő változások, tapasztalatok, kérdések
Kocsis Krisztián, Meszléry-díjas, kéményseprő mester, épületgépészeti tervező
  • A kéményseprő ipari tevékenységet érintő jogszabályi változások bemutatása és hatásai
  • Kéményseprő ipar aktuális helyzete /nehézségek-lehetőségek/
  • Együttműködés jelentősége a szakmák között
  • Műszaki biztonsági szint garanciái 
 
16:45 - 16:55 Zárszó