BESZÁMOLÓ      30 ÉVE KEZDTÜK...      MACSKÁSY MEGEMLÉKEZÉS      MESZLÉRY CELESZTIN DÍJ

A KONFERENCIÁN ELHANGZOTT ELŐADÁSOK     GALÉRIA     PROGRAMFÜZET     VÉDNÖKÖK, TÁMOGATÓK

DR. DR. H. C. MACSKÁSY ÁRPÁD

Ő emelte tudományos szintre az épületgépészeti szakterületet

Macskásy Árpád 1904. február 29-én született Csurgón, középiskolai tanár apa népes családjába. Aradon és Kőszegen járt középiskolába, majd 1928-ban Budapesten, a József Műegyetemen szerzett gépészmérnöki oklevelet. Kezdetben szerelőipari cégnél dolgozott, majd Belgrádban volt éveki g egy szerelőipari cég műszaki vezetője. 1934-ben Budapesten egy műszaki irodát, majd céget alapított, és elsősorban központi fűtőberendezések létesítésével foglalkozott. A háború után vállalatát egy szakmai szövetkezetnek adta át és 1949-től az Épületszerelőipari Központ főmérnöke és vezérigazgatóhelyettes.

A népgazdaság szakember-igényeinek kielégítésére az 1950/51-es tanévben a Műegyetem Gépészmérnöki Karának III. évfolyamán megindult az épületgépészeti képzés. Az eredetileg tervezett három új – központi fűtés és szellőzés; házi vízvezeték és csatornázás; villamos berendezések – tanszék helyett az Épületgépészeti Tanszék alakult meg, amelynek vezetőjéül 1950. november 24-én a Kar Dr. Macskásy Árpádot, az Építésszerelési Nemzeti Vállalat főmérnökét javasolta, aki az épületgépészeti tantervet kidolgozó munkabizottságnak is tagja volt.

Dr. Macskásy Árpád 1952-ben kapta meg a műszaki tudományok kandidátusa címet, majd 1964-ben a „Nagycsarnokok sugárzó fűtése” című dolgozata alapján a műszaki tudományok doktora lett, elsőként szakterületünkön. 1950-ben részt vett az Épületgépészet (ma Magyar Épületgépészet) című folyóirat elindításában, sok évig volt a főszerkesztője, egyben tekintélyes cikk-írója.

1963 és 66 között Dr. Macskásy Árpád a Drezdai Egyetemen vendégprofesszorként megszervezte az épületgépészeti oktatást, megalapította a Drezdai Egyetem Épületgépészeti Tanszékét és oktatott is, mint tanszékvezető.
Itthon 1971-ig vezette az Épületgépészeti Tanszéket, 70 éves korában nyugdíjba került, de utána is volt kapcsolata a Tanszékkel. 1977. július 24-én hunyt el.

Kollégái és hallgatói nagy tisztelettel emlékeznek meg a professzor úr szakmai és emberi nagyságáról. Ő volt az a TANÁR, aki nemcsak az előadásokon, hanem konzultációkon, sőt a vizsgákon is tanított. Szerette a sportot és nagyon jó humora volt, így több anekdotával és vicces történettel is emlékezünk rá. Egy kedves mondás, hogyan toborozta Macskásy első évfolyamára a hallgatókat: „Kollegák, aki itt végez, abból 1-2 év múlva főmérnök lesz.” Ezért is kezdetben a diákok úgy hívták: főmérnök tagozat. A hallgatóság szerette mindannyiunk „Cica bácsiját”.

Dr. Dr. h. c. Macskásy Árpád Tanszékalapító műegyetemi professzor emlékére szobrot helyeztek el az Egyetem kertjében, a T épület előtt, amelyet Ágh Fábián szobrászművész alkotott. A BME Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék és az Épületgépészeti Múzeum közös szervezésében 2008. május 28-án délután, ünnepélyes keretek között került sor a professzor mellszobrának újra avatására a Budapesti Műszaki Egyetem „D” épületének Aulájában.A szobrot a professzor születésének 110 éves évfordulója alkalmából 2014. február 26.-án megkoszorúzták az Egyetem, a Tanszék, a család és a tanítványok képviselői. A közvetlen hangú megemlékezések előadói kitértek Macskásy professzor úr megkérdőjelezhetetlen elméleti és gyakorlati tudására, példamutató személyiségére és emberszeretetéből fakadó természetes tekintélyére.

Születésének 110 éves évfordulóján az Épületgépészeti Múzeum a munkásságát összefoglaló tablóval jelent meg és külön vitrinnel tisztelgett Macskásy professzor emléke előtt. Ebben a vitrinben személyes tárgyai, díszdoktori oklevele, fényképe, a róla elnevezett Díj, könyvei, illetve olyan könyvek szerepeltek, amelyeket a professzor úrnak dedikáltak neves magyar és külföldi szerzők.


A professzor mellszobrának avatása a BME D épület Aulájában

Macskásy emlékszoba az Épületgépészeti Múzeumban